CY62167EV30LL-45BVI
Mfr.Part #
CY62167EV30LL-45BVI
Package / Case
48-VFBGA
Description
IC SRAM 16MBIT PARALLEL 48VFBGA
Stock
11
In Stock :
11
Memory
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
MoBL®
Base Part Number :
CY62167
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Pin Count :
48
Radiation Hardening :
No
I/O Type :
COMMON
Published :
2001
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Number of Pins :
48
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V
Address Bus Width :
20b
Access Time (Max) :
45 ns
Memory Width :
16
Supply Voltage :
3V
Memory Size :
16Mb 2M x 8 1M x 16
Pbfree Code :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Package / Case :
48-VFBGA
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 2.2V TO 3.6V
Memory Interface :
Parallel
Output Characteristics :
3-STATE
Density :
16 Mb
Lead Free :
Contains Lead
Alternate Memory Width :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
0.75mm
Memory Format :
SRAM
Operating Supply Voltage :
3V
Write Cycle Time - Word, Page :
45ns
Nominal Supply Current :
30mA
Memory Type :
Volatile
Length :
8mm
Packaging :
Tray
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Ports :
1
Voltage - Supply :
2.2V~3.6V