CXA10-48D15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CXA10-48D15
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
6-DIP Module, 5 Leads
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 10W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Size / Dimension :
2.00Lx1.00W x 0.39 H 50.8mmx25.4mmx10.0mm
Applications :
ITE (Commercial)
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Current - Output (Max) :
330mA 330mA
Series :
CXA10 (10W)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Terminal Position :
Dual
Voltage - Output 2 :
-15V
Package / Case :
6-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min) :
18V
Mounting Type :
Through Hole
Output Voltage :
15V
Input Voltage-Nom :
48V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Max) :
75V
Number of Outputs :
2
Trim/Adjustable Output :
No
Type :
Isolated Module
Total Power Output-Max :
10W
Efficiency :
81%
Terminal Form :
PIN/PEG
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Output 1 :
15V
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Functions :
1
JESD-30 Code :
R-XDMA-P5
Number of Terminations :
5
Feature :
Remote On/Off
Voltage - Isolation :
1.5kV