CWU48125-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWU48125-10
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Hockey Puck
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 125A 48-660V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Operating Supply Voltage :
660V
Max Supply Voltage (AC) :
660V
Series :
CW48
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage - Input :
20V~280VAC 20V~48VDC
Mount :
Panel
Voltage - Load :
48V~660V
Termination :
Screw
REACH SVHC :
No SVHC
Min Supply Voltage (AC) :
48V
Max Operating Temperature :
80°C
Voltage - Rated AC :
660V
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Current Rating :
125A
Package / Case :
Hockey Puck
Output Type :
AC
Factory Lead Time :
5 Weeks
Throw Configuration :
SPST
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Max Voltage Rating (AC) :
660V
Datasheets
CWU48125-10
Sensata Technologies – Crydom CWU48125-10
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V