CVQ175K7BL1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CVQ175K7BL1
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Disc 7mm
Datasheet
Download
Description
CVQ 175VRMS 7MM BULK L1
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Package / Case :
Disc 7mm
Mounting Type :
Through Hole
Brand :
Bourns
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits :
1
RoHS :
Details
Current - Surge :
1.75 kA
Subcategory :
Varistors
Package :
Bulk
Varistor Voltage (Typ) :
270 V
Maximum AC Volts :
175 V
Product Status :
Active
Series :
CVQ
Varistor Voltage (Max) :
297 V
Bourns
Features :
Base Product Number :
CVQ175K
Varistor Voltage (Min) :
243 V
Energy :
26J
Capacitance @ Frequency :
250 pF @ 1 kHz
Product Category :
Varistors
Maximum DC Volts :
225 V
Datasheets
CVQ175K7BL1
Introducing Bourns, Inc. CVQ175K7BL1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 7mm, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA), CVQ175K7BL1 pinout, CVQ175K7BL1 datasheet PDF, CVQ175K7BL1 amp .Beyond Bourns, Inc. CVQ175K7BL1 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.