CVQ150K7BL1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CVQ150K7BL1
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Disc 7mm
Datasheet
Download
Description
CVQ 150VRMS 7MM BULK L1
Stock
986
In Stock :
986
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Clamping Current :
1750A
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
264 V
Termination Style :
Radial
Series :
CVQ
Diameter :
9 mm
Subcategory :
Varistors
Surge Energy Rating :
23 J
Varistor Voltage (Min) :
216 V
Product :
MOV
Clamping Voltage :
395V
Capacitance :
280 pF
Mounting Style :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Maximum AC Volts :
150 V
Varistor Voltage (Typ) :
240 V
Peak Surge Current :
1.75 kA
Current - Surge :
1.75 kA
Mounting Type :
Through Hole
Varistor Voltage :
240 V
Maximum DC Volts :
200 V
Features :
Package :
Bulk
Energy :
23J
Capacitance @ Frequency :
280 pF @ 1 kHz
Datasheets
CVQ150K7BL1
Introducing Bourns, Inc. CVQ150K7BL1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 7mm, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type:Through Hole, CVQ150K7BL1 pinout, CVQ150K7BL1 datasheet PDF, CVQ150K7BL1 amp .Beyond Bourns, Inc. CVQ150K7BL1 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.