CV300K7BL1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CV300K7BL1
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Disc 7mm
Datasheet
Download
Description
CV 300VRMS 7MM BULK L1
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Subcategory :
Varistors
Clamping Current :
1200A
Package :
Bulk
Diameter :
9 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Capacitance :
150 pF
Varistor Voltage :
470 V
Series :
CV
Product Status :
Active
Termination Style :
Radial
Brand :
Bourns
Varistor Voltage (Max) :
517 V
Packaging :
Bulk
Energy :
37J
Product :
MOV
Current - Surge :
1.2 kA
Number of Circuits :
1
Mounting Type :
Through Hole
Maximum DC Volts :
385 V
Mounting Style :
Through Hole
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Min) :
423 V
Varistor Voltage (Typ) :
470 V
Peak Surge Current :
1.2 kA
Capacitance @ Frequency :
150 pF @ 1 kHz
Clamping Voltage :
775V
Maximum AC Volts :
300 V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Product Category :
Varistors
Features :
Surge Energy Rating :
37 J
Bourns
Datasheets
CV300K7BL1
Introducing Bourns, Inc. CV300K7BL1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 7mm, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA), CV300K7BL1 pinout, CV300K7BL1 datasheet PDF, CV300K7BL1 amp .Beyond Bourns, Inc. CV300K7BL1 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.