CU10Y12R2BAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CU10Y12R2BAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2PF 16V C0G/NP0 01005
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
200μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
0.4mm
Factory Lead Time :
30 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
0.22mm
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Tolerance :
±0.1pF
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Width :
0.2mm
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
2.2pF
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Ultra Low ESR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
228.6μm
Series :
CU
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Termination :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
16V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
CU10Y12R2BAT2A
KYOCERA AVX CU10Y12R2BAT2A
CU 2.2pF 16V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)