CTX10-3P-R
Mfr.Part #
CTX10-3P-R
Package / Case
Nonstandard
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 9.79UH SMD
Product Category :
Arrays, Signal Transformers
Height :
0.190 4.83mm
Core Material :
Ferrite
Inductance - Connected In Parallel :
9.79μH
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.550Lx0.550W 13.97mmx13.97mm
Inductance - Connected In Series :
39.15μH
Shielding :
Unshielded
Inductance - Parallel :
9.79 μH
Number of Coils :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current :
1.35A
Weight :
2.267962g
Width :
13.97mm
Max DC Current :
2.7A
Depth :
13.97mm
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
DC Resistance (DCR) - Parallel :
33mOhm Max
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) - Series :
131mOhm Max
Series :
Econo-Pac™
Min Operating Temperature :
-40°C
Resistance :
33mOhm
Current Rating - Series :
1.35A
Lead Free :
Lead Free
Inductance - Series :
39.15 μH
Termination :
SMD/SMT
Test Frequency :
100kHz
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Pins :
4
Package / Case :
Nonstandard
Current Rating - Parallel :
2.7A
Tolerance :
±20%
Inductance :
9.79 μH
Current Rating :
2.7A
Length :
13.97mm
Datasheets
CTX10-3P-R
Eaton-Electronics Division CTX10-3P-R
Catalog related products
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10.3UH SMD
    INDUCT ARRAY 2 COIL 16.09UH SMD
    INDUCT ARRAY 2 COIL 4.422UH SMD
  • Bourns, Inc.
    INDUCT ARRAY 2 COIL 4.7UH SMD
  • Bourns, Inc.
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD