CTVF-0-101K-03
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVF-0-101K-03
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
100UH RADIAL POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.551 Dia (14.00mm)
Frequency - Self Resonant :
DC Resistance (DCR) :
72mOhm Max
Mounting Type :
Through Hole
Current - Saturation (Isat) :
Type :
Wirewound
Height - Seated (Max) :
1.201 (30.50mm)
Q @ Freq :
Material - Core :
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
15.75 kHz
Series :
Package :
Bulk
Inductance :
100 µH
Ratings :
Supplier Device Package :
Radial
Tolerance :
±10%
Current Rating (Amps) :
3.8 A
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Shielding :
Unshielded
Datasheets
CTVF-0-101K-03
Central Technologies CTVF-0-101K-03
CTVF-0-101K-03 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD