CTTSMD2110F-151K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTTSMD2110F-151K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
HIGH CURRENT SMD POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
49mOhm Max
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Series :
CTTSMD2110F
Supplier Device Package :
Inductance :
150 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Type :
Drum Core, Wirewound
Frequency - Self Resonant :
Material - Core :
Iron
Package :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Nonstandard
Size / Dimension :
1.201 L x 1.098 W (30.50mm x 27.90mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Features :
Current - Saturation (Isat) :
4.54A
Height - Seated (Max) :
0.590 (14.99mm)
Q @ Freq :
Datasheets
CTTSMD2110F-151K
Central Technologies CTTSMD2110F-151K
CTTSMD2110F-151K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD