CTTF0201HCF-2N4C
Mfr.Part #
CTTF0201HCF-2N4C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
FIXED IND 2.4NH0.2NH SMD
Inductance :
2.4 nH
Current Rating (Amps) :
450 mA
Series :
CTTF0201HCF
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Tolerance :
±0.2nH
Q @ Freq :
10 @ 500MHz
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.011 (0.28mm)
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Datasheets
CTTF0201HCF-2N4C
Central Technologies CTTF0201HCF-2N4C
CTTF0201HCF-2N4C datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD