CTTF0201F-2N7S
Mfr.Part #
CTTF0201F-2N7S
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
FIXED IND 2.7NH0.3NH SMD
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Color :
White
Mounting :
Wallplate
Inductance :
2.7 µH
Shielded :
No
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current - Saturation (Isat) :
DC Resistance :
0.8 Ω
Height - Seated (Max) :
0.011 (0.28mm)
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
150 mA
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Type :
Type F
Number of Functions :
1
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Reach Compliance Code :
Compliant
Test Frequency :
500 MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
Inductance-Nom (L) :
0.0027 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Special Feature :
INDUCTANE TOLERANCE IS 0.3 NANO HENRY
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Housing Material :
Thermoplastic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
Hubbell
Termination :
Screw Terminals
Surface Mount :
yes
RoHS :
UL;CSA ,Yes
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Tolerance :
±0.3nH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Supplier Device Package :
Case/Size Code :
Frequency - Self Resonant :
8GHz
Series :
CTTF0201F
Rated Current-Max :
0.15 A
Q @ Freq :
8 @ 500MHz
Approvals :
CSA, UL
Features :
Datasheets
CTTF0201F-2N7S
Central Technologies CTTF0201F-2N7S
CTTF0201F-2N7S datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD