CTSR0604F-221K
Mfr.Part #
CTSR0604F-221K
Description
220UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
1.7Ohm Max
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Frequency - Self Resonant :
Series :
CTSR0604F
Material - Core :
Inductance :
220 µH
Current Rating (Amps) :
250 mA
Tolerance :
±10%
Features :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.256 L x 0.256 W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max) :
0.193 (4.90mm)
Shielding :
Shielded
Datasheets
CTSR0604F-221K
Central Technologies CTSR0604F-221K
CTSR0604F-221K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD