CTSFW1365F-2R8M
Mfr.Part #
CTSFW1365F-2R8M
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
0.256 (6.50mm)
Inductance :
2.8 μH
Current Rating (Amps) :
20 A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Features :
DC Resistance (DCR) :
3.6mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) :
17.5A
Size / Dimension :
0.531 L x 0.504 W (13.50mm x 12.80mm)
Q @ Freq :
Datasheets
CTSFW1365F-2R8M
Central Technologies CTSFW1365F-2R8M
CTSFW1365F-2R8M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD