CTSFW1365F-180M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTSFW1365F-180M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
7.5A
Series :
CTSFW1365F
Type :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
DC Resistance (DCR) :
24.2mOhm Max
Q @ Freq :
Material - Core :
Product Status :
Active
Shielding :
Shielded
Height - Seated (Max) :
0.256 (6.50mm)
Features :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
18 µH
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Nonstandard
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
Current Rating (Amps) :
7.5 A
Size / Dimension :
0.531 L x 0.504 W (13.50mm x 12.80mm)
Frequency - Self Resonant :
Datasheets
CTSFW1365F-180M
Central Technologies CTSFW1365F-180M
CTSFW1365F-180M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD