CTS7F-562K
Mfr.Part #
CTS7F-562K
Tolerance :
±10%
Type :
Inductance :
5.6 mH
Size / Dimension :
0.300 Dia x 0.725 L (7.62mm x 18.41mm)
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Current Rating (Amps) :
130 mA
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
2.42Ohm
Datasheets
CTS7F-562K
Central Technologies CTS7F-562K
CTS7F-562K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD