CTS7F-394K
Mfr.Part #
CTS7F-394K
DC Resistance (DCR) :
125Ohm
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Size / Dimension :
0.300 Dia x 0.725 L (7.62mm x 18.41mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±10%
Current Rating (Amps) :
22 mA
Inductance :
390 mH
Current - Saturation (Isat) :
Datasheets
CTS7F-394K
Central Technologies CTS7F-394K
CTS7F-394K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD