CTS7F-331K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTS7F-331K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
AXIAL LEADED SHIELDED INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
556 mA
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Bulk
Material - Core :
Features :
Q @ Freq :
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Package / Case :
Axial
Series :
CTS7F
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.300 Dia x 0.725 L (7.62mm x 18.41mm)
DC Resistance (DCR) :
132mOhm
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
Type :
Tolerance :
±10%
Shielding :
Shielded
Inductance :
330 µH
Datasheets
CTS7F-331K
Central Technologies CTS7F-331K
CTS7F-331K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD