CTS7F-154K
Mfr.Part #
CTS7F-154K
Current Rating (Amps) :
27 mA
Product Type :
Power to the Board
Tolerance :
±10%
CTS7F
Amphenol
Inductance :
150 mH
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Material - Core :
Subcategory :
Power Connectors
Tradename :
Minitek
Product Status :
Active
Brand :
Amphenol FCI
Product Category :
Power to the Board
Size / Dimension :
0.300 Dia x 0.725 L (7.62mm x 18.41mm)
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
DC Resistance (DCR) :
61.58Ohm
Datasheets
CTS7F-154K
Central Technologies CTS7F-154K
CTS7F-154K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD