CTS5F-250J
Mfr.Part #
CTS5F-250J
Package / Case
Axial
Description
25UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Stock
2
In Stock :
2
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Q @ Freq :
55 @ 2.5MHz
Package :
Bulk
Material - Core :
Size / Dimension :
0.150" Dia x 0.449" L (3.81mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max) :
Supplier Device Package :
Axial
Tolerance :
±5%
Current Rating (Amps) :
560 mA
Type :
Molded
Frequency - Self Resonant :
35MHz
Ratings :
Series :
CTS5F
Inductance Frequency - Test :
2.5 MHz
Inductance :
25 μH
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
CTS5F-250J
Central Technologies CTS5F-250J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD