CTS3F-R12J
Mfr.Part #
CTS3F-R12J
Description
0.12UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Inductance :
120 nH
Current Rating (Amps) :
1.53 A
Features :
Series :
CTS3F
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Frequency - Self Resonant :
250MHz
Q @ Freq :
51 @ 25MHz
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.409 L (4.06mm x 10.40mm)
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
Type :
Molded
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Datasheets
CTS3F-R12J
Central Technologies CTS3F-R12J
CTS3F-R12J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD