CTS3F-470K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTS3F-470K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
47UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Inductance-Nom (L) :
47 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.160 Dia x 0.409 L (4.06mm x 10.40mm)
Current Rating (Amps) :
195 mA
Shielding :
Shielded
DC Resistance :
2.1 Ω
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
2.1Ohm Max
Ratings :
Reach Compliance Code :
Compliant
Shielded :
yes
Package / Case :
Axial
Package :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10%
Product Status :
Active
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Surface Mount :
No
Height - Seated (Max) :
Number of Terminals :
2
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Series :
CTS3F
Frequency - Self Resonant :
27MHz
Material - Core :
Rated Current-Max :
0.195 A
Features :
Current - Saturation (Isat) :
Test Frequency :
2.5 MHz
Terminal Placement :
Type :
Molded
Terminal Shape :
Wire
Inductance Frequency - Test :
2.5 MHz
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
47 µH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
52
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
52 @ 2.5MHz
Supplier Device Package :
Datasheets
CTS3F-470K
Central Technologies CTS3F-470K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD