CTS3F-183K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTS3F-183K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
18000UH AXIAL SHIELDD INDUCTOR
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
30 @ 79kHz
Height - Seated (Max) :
Shielding :
Shielded
Ratings :
Current Rating (Amps) :
21 mA
Package / Case :
Axial
DC Resistance (DCR) :
175Ohm Max
Tolerance :
±10%
Supplier Device Package :
Material - Core :
Inductance :
18 mH
Features :
Current - Saturation (Isat) :
Mounting Type :
Through Hole
Frequency - Self Resonant :
280kHz
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
79 kHz
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.160" Dia x 0.409" L (4.06mm x 10.40mm)
Series :
CTS3F
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
CTS3F-183K
Central Technologies CTS3F-183K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD