CTRL5480F-5-683K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTRL5480F-5-683K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
68000UH RADIAL FIXED INDUCTR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant :
DC Resistance (DCR) :
34Ohm Max
Current - Saturation (Isat) :
72mA
Current Rating (Amps) :
150 mA
Ratings :
Features :
Series :
CTRL5480F-5
Package :
Bulk
Supplier Device Package :
Radial
Material - Core :
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shielding :
Unshielded
Q @ Freq :
Inductance :
68 mH
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.701 (17.80mm)
Size / Dimension :
0.626 Dia (15.90mm)
Datasheets
CTRL5480F-5-683K
Central Technologies CTRL5480F-5-683K
CTRL5480F-5-683K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD