CTRL5480F-5-473K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTRL5480F-5-473K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
47000UH RADIAL FIXED INDUCTR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
27Ohm Max
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Series :
CTRL5480F-5
Current - Saturation (Isat) :
84mA
Shielding :
Unshielded
Frequency - Self Resonant :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Inductance :
47 mH
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
150 mA
Height - Seated (Max) :
0.701 (17.80mm)
Material - Core :
Features :
Supplier Device Package :
Radial
Package :
Bulk
Type :
Size / Dimension :
0.626 Dia (15.90mm)
Q @ Freq :
Tolerance :
±10%
Datasheets
CTRL5480F-5-473K
Central Technologies CTRL5480F-5-473K
CTRL5480F-5-473K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD