CTRL5480F-5-180K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTRL5480F-5-180K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
150UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
Height - Seated (Max) :
0.701 (17.80mm)
Size / Dimension :
0.626 Dia (15.90mm)
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Through Hole
Material - Core :
Tolerance :
±10%
Features :
Product Status :
Active
Ratings :
DC Resistance (DCR) :
19mOhm Max
Series :
CTRL5480F-5
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant :
Type :
Inductance :
18 µH
Current Rating (Amps) :
4 A
Current - Saturation (Isat) :
4.6A
Supplier Device Package :
Radial
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Package :
Bulk
Datasheets
CTRL5480F-5-180K
Central Technologies CTRL5480F-5-180K
CTRL5480F-5-180K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD