CTRL5480F-5-123K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTRL5480F-5-123K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
100UH RADIAL FXED INDUCTR
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating (Amps) :
385 mA
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shielded :
No
Number of Functions :
1
Features :
Terminal Shape :
Wire
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Q @ Freq :
Frequency - Self Resonant :
HTS Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
12 mH
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Test Frequency :
0.001 MHz
Product Status :
Active
Rated Current-Max :
0.385 A
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Shielding :
Unshielded
DC Resistance :
5.85 Ω
Material - Core :
Terminal Placement :
Radial
Tolerance :
±10%
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.626" Dia (15.90mm)
Height - Seated (Max) :
0.701" (17.80mm)
Inductance-Nom (L) :
12000 µH
Supplier Device Package :
Radial
Series :
CTRL5480F-5
Package :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
DC Resistance (DCR) :
5.85Ohm Max
Current - Saturation (Isat) :
180mA
Datasheets
CTRL5480F-5-123K
Central Technologies CTRL5480F-5-123K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD