CTLL1608F-47NS
Mfr.Part #
CTLL1608F-47NS
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
47NH SMD CER CORE MULT INDUCTOR
Fixed Inductors
Reach Compliance Code :
Compliant
Features :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Ceramic
Special Feature :
Q MEASURED AT 800 MHZ, INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.3 NANO HENRY
Current - Saturation (Isat) :
DC Resistance (DCR) :
900mOhm Max
Core Material :
Ceramic
Number of Functions :
1
Rated Current-Max :
0.3 A
Q @ Freq :
18 @ 800MHz
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminals :
2
Type :
Multilayer
Test Frequency :
100 MHz
Case/Size Code :
Surface Mount :
yes
Tolerance :
0.639%
Current Rating (Amps) :
300 mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance :
47 nH
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Unshielded
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance :
0.9 Ω
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
1.2GHz
HTS Code :
Shielded :
No
Supplier Device Package :
Inductance-Nom (L) :
0.047 µH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
18
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
CTLL1608F
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.037 (0.95mm)
Datasheets
CTLL1608F-47NS
Central Technologies CTLL1608F-47NS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD