CTLL1608F-22NK
Mfr.Part #
CTLL1608F-22NK
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
22NH SMD CER CORE MULT INDUCTOR
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) :
550mOhm Max
Surface Mount :
yes
DC Resistance :
0.55 Ω
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Length :
2.4384 m
Features :
Radiation Hardening :
No
Test Frequency :
100 MHz
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage Rating (AC) :
125 V
Core Material :
Ceramic
Rated Current-Max :
0.3 A
Connector Type B :
Wire Leads
Type :
Multilayer
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
PLUG
Shielding :
Unshielded
Inductance-Nom (L) :
0.022 µH
Special Feature :
Q MEASURED AT 800 MHZ
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Cable Length :
2.43 m
Color :
White
Inductance :
22 nH
Pbfree Code :
yes
Current - Saturation (Isat) :
Shielded :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage Rating :
125 V
Connector Type A :
Plug, Power
RoHS :
Compliant
Number of Conductors :
2
Current Rating :
6 A
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Voltage Rating (DC) :
125 V
Height - Seated (Max) :
0.037 (0.95mm)
Number of Positions :
Number of Terminals :
Frequency - Self Resonant :
1.85GHz
Connector Type :
Plug, Power
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Ceramic
ELV :
Compliant
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Ratings :
Housing Color :
White
JESD-609 Code :
e3
Q @ Freq :
30 @ 800MHz
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Reach Compliance Code :
Current Rating (Amps) :
300 mA
Case/Size Code :
Number of Functions :
1
Series :
CTLL1608F
HTS Code :
Datasheets
CTLL1608F-22NK
Central Technologies CTLL1608F-22NK
CTLL1608F-22NK datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD