CTLL1608F-1N8S
Mfr.Part #
CTLL1608F-1N8S
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
1.8NH SMD CER CORE MULT INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Current - Saturation (Isat) :
Series :
CTLL1608F
Inductance :
1.8 nH
Ratings :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Tolerance :
±0.3nH
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
300 mA
Q @ Freq :
36 @ 800MHz
Height - Seated (Max) :
0.037 (0.95mm)
Datasheets
CTLL1608F-1N8S
Central Technologies CTLL1608F-1N8S
CTLL1608F-1N8S datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD