CTLL1608F-18NJ
Mfr.Part #
CTLL1608F-18NJ
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
18NH SMD CER CORE MULT INDUCTOR
Fixed Inductors
Special Feature :
Q MEASURED AT 800 MHZ
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Frequency - Self Resonant :
2.05GHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
DC Resistance :
0.5 Ω
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height - Seated (Max) :
0.037 (0.95mm)
JESD-609 Code :
e3
ELV :
Not Applicable
Number of Terminals :
2
Q @ Freq :
25 @ 800MHz
Unshielded
Case/Size Code :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
500mOhm Max
Series :
CTLL1608F
RoHS :
Non-Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 days ago)
Supplier Device Package :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Ratings :
Inductance-Nom (L) :
0.018 µH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Surface Mount :
yes
Current Rating (Amps) :
300 mA
Inductance :
18 nH
Features :
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Core Material :
Current - Saturation (Isat) :
Test Frequency :
100 MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount
Rated Current-Max :
0.3 A
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Shielded :
No
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CTLL1608F-18NJ
Central Technologies CTLL1608F-18NJ
CTLL1608F-18NJ datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD