CTH9F-101M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTH9F-101M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
100UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Stock
793
In Stock :
793
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
Product Status :
Active
Type :
Drum Core, Wirewound
Features :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.380" Dia x 1.250" L (9.65mm x 31.75mm)
Supplier Device Package :
Axial
Inductance :
100 µH
Ratings :
Material - Core :
Ferrite
Current - Saturation (Isat) :
2A
Package :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
CTH9F
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Package / Case :
Datasheets
CTH9F-101M
Central Technologies CTH9F-101M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD