CTGS75F-470K
Mfr.Part #
CTGS75F-470K
Description
47UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Size / Dimension :
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Product Status :
Active
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Surface Mount :
yes
Shielded :
No
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Current - Saturation (Isat) :
1.1A
Height - Seated (Max) :
0.217" (5.50mm)
HTS Code :
Test Frequency :
2.52 MHz
Frequency - Self Resonant :
Number of Functions :
1
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Tolerance :
±10%
Inductance :
47 µH
Wirewound
Number of Terminals :
2
Surface Mount
DC Resistance :
0.18 Ω
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Inductance-Nom (L) :
47 µH
Rated Current-Max :
1.1 A
Features :
Pbfree Code :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
CTGS75F-470K
Central Technologies CTGS75F-470K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD