CTGS75F-390K
Mfr.Part #
CTGS75F-390K
Description
39UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Features :
Shielded :
No
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Inductance-Nom (L) :
39 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
CTGS75F
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
0.217" (5.50mm)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Size / Dimension :
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Ratings :
Current - Saturation (Isat) :
1.1A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated Current-Max :
1.1 A
DC Resistance (DCR) :
160mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
2.52 MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
Pbfree Code :
yes
Q @ Freq :
DC Resistance :
0.16 Ω
HTS Code :
Inductance :
39 µH
Datasheets
CTGS75F-390K
Central Technologies CTGS75F-390K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD