CTGS54F-150M
Mfr.Part #
CTGS54F-150M
Description
15UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
15 µH
Series :
CTGS54F
Inductance-Nom (L) :
15 µH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current - Saturation (Isat) :
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Frequency - Self Resonant :
DC Resistance :
0.14 Ω
Height - Seated (Max) :
0.193" (4.90mm)
ECCN Code :
EAR99
Package :
Tape and Reel (TR)
Rated Current-Max :
1.3 A
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Supplier Device Package :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Nonstandard
Reach Compliance Code :
Compliant
Shielded :
No
Current Rating (Amps) :
1.3 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Terminals :
2
JESD-609 Code :
e3
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
2.52 MHz
Size / Dimension :
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Features :
Surface Mount :
yes
Q @ Freq :
Material - Core :
Pbfree Code :
yes
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Number of Functions :
1
Datasheets
CTGS54F-150M
Central Technologies CTGS54F-150M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD