CTGS43F-2R2M
Mfr.Part #
CTGS43F-2R2M
Description
2.2UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Packing Method :
TR
Package Length :
4.5 mm
Package Height :
3.2 mm
Material - Core :
Supplier Device Package :
Construction :
Unshielded
JESD-609 Code :
e3
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
Nonstandard
Package Width :
4 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Inductance :
2.2 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
Features :
Type :
Wirewound
Ratings :
Current - Saturation (Isat) :
2.6A
Number of Functions :
1
DC Resistance :
0.047 Ω
Shielding :
Unshielded
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Series :
CTGS43F
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Rated Current-Max :
2.6 A
Shielded :
No
Case/Size Code :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Frequency - Self Resonant :
Inductance-Nom (L) :
2.2 µH
Height - Seated (Max) :
0.138" (3.50mm)
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
47mOhm Max
Q @ Freq :
Test Frequency :
7.96 MHz
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Datasheets
CTGS43F-2R2M
Central Technologies CTGS43F-2R2M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD