CTEPH149F-1R0M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTEPH149F-1R0M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
3-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
1.00UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance-Nom (L) :
1 µH
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
3-SMD
DC Resistance (DCR) :
1.35mOhm Max
Material - Core :
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
1 µH
Pbfree Code :
yes
Shielded :
Height - Seated (Max) :
0.386 (9.80mm)
Number of Functions :
1
Features :
Reach Compliance Code :
Compliant
Type :
HTS Code :
Series :
CTEPH149F
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
Product Status :
Active
Rated Current-Max :
22 A
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Q @ Freq :
Current - Saturation (Isat) :
22A
Package / Case :
3-SMD, J-Lead
Tolerance :
20%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Test Frequency :
0.1 MHz
Size / Dimension :
0.591 L x 0.579 W (15.00mm x 14.70mm)
DC Resistance :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Shielding :
Shielded
Ratings :
Number of Terminals :
3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
CTEPH149F-1R0M
Central Technologies CTEPH149F-1R0M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD