CTDRQ127F-151M
Mfr.Part #
CTDRQ127F-151M
Package / Case
Nonstandard, 4 Lead
Description
150UH SMD DUAL INDUCTR/TRANSFRMR
Product Category :
Arrays, Signal Transformers
DC Resistance (DCR) - Series :
1.013Ohm Max
Size / Dimension :
0.492 L x 0.492 W (12.50mm x 12.50mm)
Series :
CTDRQ127F
Shielding :
Shielded
Current Saturation - Series :
1.51 A
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance - Connected In Series :
579.6 µH
DC Resistance (DCR) - Parallel :
261mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Number of Coils :
2
Inductance - Connected In Parallel :
150 µH
Height :
0.315 (8.00mm)
Current Rating - Parallel :
1.59 A
Package / Case :
Nonstandard, 4 Lead
Current Saturation - Parallel :
3.01 A
Current Rating - Series :
796 mA
Tolerance :
±20%
Datasheets
CTDRQ127F-151M
Central Technologies CTDRQ127F-151M
Catalog related products
  • Eaton-Electronics Division
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10.3UH SMD
  • Eaton-Electronics Division
    INDUCT ARRAY 2 COIL 16.09UH SMD
    INDUCT ARRAY 2 COIL 4.422UH SMD
  • Bourns, Inc.
    INDUCT ARRAY 2 COIL 4.7UH SMD
  • Bourns, Inc.
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD