CTDR6F-223K
Mfr.Part #
CTDR6F-223K
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
Current Rating (Amps) :
2 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) :
1.8A
Inductance :
22 mH
Height - Seated (Max) :
1.500 (38.10mm)
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Ratings :
DC Resistance (DCR) :
2.74Ohm Max
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
RoHS :
Non-Compliant
Datasheets
CTDR6F-223K
Central Technologies CTDR6F-223K
CTDR6F-223K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD