CTDR6F-182K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTDR6F-182K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
RADIAL LEADED DRUM CORE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
6.3A
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Type :
Drum Core, Wirewound
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
1.500 (38.10mm)
Series :
CTDR6F
Frequency - Self Resonant :
Material - Core :
Current Rating (Amps) :
7.2 A
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Q @ Freq :
Inductance :
1.8 mH
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Bulk
DC Resistance (DCR) :
241mOhm Max
Supplier Device Package :
Radial
Ratings :
Features :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
CTDR6F-182K
Central Technologies CTDR6F-182K
CTDR6F-182K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD