CTDR6F-181K
Mfr.Part #
CTDR6F-181K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
RADIAL LEADED DRUM CORE INDUCTOR
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Package :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Height - Seated (Max) :
1.500 (38.10mm)
Series :
Inductance :
180 µH
Current - Saturation (Isat) :
19.5A
Type :
Drum Core, Wirewound
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Q @ Freq :
Frequency - Self Resonant :
DC Resistance (DCR) :
25mOhm Max
Current Rating (Amps) :
21 A
Supplier Device Package :
Radial
Datasheets
CTDR6F-181K
Central Technologies CTDR6F-181K
CTDR6F-181K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD