CTDR6F-100K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTDR6F-100K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
RADIAL LEADED DRUM CORE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) :
79.4A
Frequency - Self Resonant :
Inductance :
10 µH
Shielding :
Unshielded
Height - Seated (Max) :
1.500 (38.10mm)
Q @ Freq :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
DC Resistance (DCR) :
3mOhm Max
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Material - Core :
Type :
Drum Core, Wirewound
Supplier Device Package :
Radial
Current Rating (Amps) :
35 A
Tolerance :
±10%
Ratings :
Series :
CTDR6F
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Datasheets
CTDR6F-100K
Central Technologies CTDR6F-100K
CTDR6F-100K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD