CTDR5F-151K
Mfr.Part #
CTDR5F-151K
DC Resistance (DCR) :
25mOhm Max
Height - Seated (Max) :
1.449 (36.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.500 Dia (38.10mm)
Current - Saturation (Isat) :
16A
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Inductance :
150 µH
Current Rating (Amps) :
17 A
Tolerance :
±10%
Datasheets
CTDR5F-151K
Central Technologies CTDR5F-151K
CTDR5F-151K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD