CTDR5F-101K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTDR5F-101K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
RADIAL LEADED DRUM CORE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Bulk
Features :
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Type :
Drum Core, Wirewound
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Material - Core :
Inductance :
100 µH
Mounting Type :
Through Hole
Current - Saturation (Isat) :
19A
Ratings :
Q @ Freq :
Series :
CTDR5F
Size / Dimension :
1.500 Dia (38.10mm)
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
1.449 (36.80mm)
DC Resistance (DCR) :
18mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
Current Rating (Amps) :
21 A
Supplier Device Package :
Radial
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
CTDR5F-101K
Central Technologies CTDR5F-101K
CTDR5F-101K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD