CTDR3F-821K
Mfr.Part #
CTDR3F-821K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
820UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
CTDR3F
Current - Saturation (Isat) :
2.8A
Material - Core :
Package :
Bulk
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Inductance :
820 µH
Ratings :
Frequency - Self Resonant :
Supplier Device Package :
Radial
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Q @ Freq :
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Size / Dimension :
1.102" Dia (28.00mm)
Type :
Drum Core, Wirewound
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
288mOhm Max
Datasheets
CTDR3F-821K
Central Technologies CTDR3F-821K
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD