CTDR3F-561K
Mfr.Part #
CTDR3F-561K
Description
560UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
DC Resistance (DCR) :
205mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
4A
Tolerance :
±10%
Inductance :
560 µH
Height - Seated (Max) :
0.866 (22.00mm)
Q @ Freq :
Size / Dimension :
1.102 Dia (28.00mm)
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Datasheets
CTDR3F-561K
Central Technologies CTDR3F-561K
CTDR3F-561K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD