CTDR3F-1R2M
Mfr.Part #
CTDR3F-1R2M
Description
1.2UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
Height - Seated (Max) :
0.866 (22.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
21A
DC Resistance (DCR) :
3mOhm Max
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.102 Dia (28.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Inductance :
1.2 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Frequency - Self Resonant :
Datasheets
CTDR3F-1R2M
Central Technologies CTDR3F-1R2M
CTDR3F-1R2M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD