CTDR3F-150K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTDR3F-150K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
15UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Drum Core, Wirewound
Supplier Device Package :
Radial
Ratings :
Frequency - Self Resonant :
Q @ Freq :
Product Status :
Active
Inductance :
15 µH
DC Resistance (DCR) :
9mOhm Max
Shielding :
Unshielded
Package :
Bulk
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Height - Seated (Max) :
0.866 (22.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Series :
CTDR3F
Tolerance :
±10%
Features :
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
1.102 Dia (28.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
13.5A
Material - Core :
Datasheets
CTDR3F-150K
Central Technologies CTDR3F-150K
CTDR3F-150K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD