CTDR3F-102K
Mfr.Part #
CTDR3F-102K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
1000UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
Stock
100
In Stock :
100
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
DC Resistance (DCR) :
426mOhm Max
Type :
Drum Core, Wirewound
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Shielding :
Unshielded
Inductance :
1 mH
Size / Dimension :
1.102" Dia (28.00mm)
Package :
Bulk
Tolerance :
±10%
Q @ Freq :
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Features :
Current - Saturation (Isat) :
2A
Frequency - Self Resonant :
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Series :
CTDR3F
Supplier Device Package :
Radial
Datasheets
CTDR3F-102K
Central Technologies CTDR3F-102K
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD