CTDD1210D-2409S-1
Mfr.Part #
CTDD1210D-2409S-1
Package / Case
8-DIP Module, 4 Leads
Description
DC/DC CONVERTER 24VIN 9VOUT
Type :
Isolated Module
Current - Output (Max) :
111mA
Trim/Adjustable Output :
No
Pin Count :
7/4
Voltage - Output 4 :
Temperature Grade :
Industrial
Number of Terminals :
4
Terminal Position :
Dual
Standard Number :
Series :
CTDD1210D-S
Supplier Device Package :
Package Shape :
RECTANGULAR
Applications :
ITE (Commercial)
Size / Dimension :
0.50 L x 0.39 W x 0.30 H (12.7mm x 10.0mm x 7.7mm)
Approval Agency :
Voltage - Output 2 :
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
8-DIP Module, 4 Leads
Input Voltage-Nom :
24 V
Surface Mount :
No
Features :
Voltage - Output 1 :
9V
Voltage - Input (Min) :
21.6V
Voltage - Input (Max) :
26.4V
Package :
Bulk
Total Power Output-Max :
1 W
Number of Functions :
1
Analog IC - Other Type :
DC-DC UNREGULATED POWER SUPPLY MODULE
Control Features :
Power (Watts) :
999 mW
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PDMA-P4
Voltage - Isolation :
1 kV
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Form :
PIN/PEG
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Efficiency :
80%